HOME

ARTIST PROGRAMS

SOUNDPAGES; JACK STRAW WRITERS PODCAST

EVENTS:

EDUCATION

RADIO & PODCASTS

STUDIO RECORDING

SPECIAL PROJECTS

STORE

AUDIO

SUPPORT


Artist Support Program

Participating artists to date:

1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014

Below is a complete listing of all past participants in the Jack Straw Artist Support Program, listed by year. For information about any of these projects, please contact the Arts Manager at (206) 634-0919.

Download a new piece created in our Artist Residency Programs each week: subscribe to the Jack Straw Artist of the Week Podcast!

2015 Jack Straw Residency Program Applications now available!

2014 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Garrett Fisher/Fisher Ensemble
Tom Hollenback
Sushma Kallam
Nate Omdal/Seattle Jazz Composers Ensemble
Steve Peters
Robin Lynn Smith/Freehold Theatre Lab Studio
Juliana Svetlichnaia/PAVA
Danielle Villegas

 

2014 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Rose Bellini/Redshift Ensemble
Brad Gibson
David Hahn/Concert Imaginaire.
Bill Horist
Rachel Matthews
Yogi McCaw/Yoginis Indian Jazz Project
Memmi Ochi
Michael Owcharuk
Greg Ruby
Mary Sherhart/Bulgarian Voices of Seattle Women's Choir
Sharon Nyree Williams

2013 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Armin Barnett
Emily Doolittle
Greg Fields and Johnny Moses.
Etsuko Ichikawa
Jennifer Jasper
Martin Koenig
Dana Reason
Melia Watras and Michael Jinsoo Lim

2013 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM
Danny Barksdale
Beth Fleenor
Steve Griggs
Paul Kikuchi
David Marriott
Scott Morgan
Eric Rynes
Bryan Smith

Peter Vukmirovic Stevens
Anthony Vine
Storme Webber
Wes Weddell

2012 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Rosalynn De Roos/ChoroLoco
Mara Gearman
Cherie Hughes and Roberto Limon
Geoff Larson/The Bushwick Book Club Seattle
Donna Miscolta
Dean Moore
William Chapman Nyaho
Tom Varner

2012 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Paul Anastasio
Vicki Boeckman
August Denhard
Cassidy Dimon/The Last Quest
Jack Forman/Recess Monkey
Tina Hoggatt
Nichole Rathburn
Mark Roberts and Dan Compton
John Teske
Dina Trageser/Dunava 

 

2011 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Aono Jikken Ensemble
Wendy Call
City Meditation Crew
Urtaa Gantulga
Constantin Parvulescu (Count Constantin)
Jesikah Maria Ross
Monktail Creative Music Concern
Nadia Tarnawsky

2011 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Robert Antone
NF Chase
Sankofa Sings
Adam Fong
Justin Mata
Sean Osborn
Michael Owcharuk/Seattle Jazz Composers Ensemble
Byron Schenkman/Seattle Baroque Soloists
Stephen Silha
Curtis Taylor
Nicholas Wong

2010 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Greg Fields
Eric Lanzilotta/Eye Music.
Susie Lee
Joy Mills
Doreen Mitchum
Steve Peters and Steve Roden
Lee Redfield
Ziying Wu
2010 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM
Gerald Diamond
Chenoa Egawa and Alex Turtle
Waverly Fitzgerald
Sharad Gadre
Batholomew Komoah
Kim Munoz/Trio Lucero del Norte
Victor Noriega
Jason Parker
Dale Speicher/Seattle Percussion Collective
James Whetzel/Points of Departure
Carletta Carrington Wilson
2009 ARTIST SUPPORT PROGRAM
Phillip Arnautoff
Katie Arrants
Andrea Baumgarten
Vicki Boeckman
Jesse Canterbury
Ruth Dornfeld
Christopher Sereque
Ellen Sollod
2009 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM
Malachite Amalya
Byron Au Yong
Tom Baker
Jose Carrillo
Cynthia Dillard
Rachel Matthews
Andrew Ewan McInnis
Miller McNay
Marcus Oldham
Victoria Peterson
2008 ARTIST SUPPORT PROGRAM
Barbie-Danielle DeCarlo
Gus Denhard
Srivani Jade
Susie Kozawa
Tiffany Li-Chin Lin
Greg Sinibaldi
William O. Smith
Curtis Taylor

2008 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Eric Barber
Robert Blatt
Samantha Boshnack
Brian Cobb
Amanda Cole
Amber Flame
Beth Fleenor
Robert Gallup
Cherie Hughes
Jessica Raymond
Dale Speicher
Zachary Stewart

2007 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Linda Allen
Randal Bays
Gust Burns
Lora Chiora-Dye
Dennis Rea
David Schmader
Paige Stockley and the Saint Helens String Quartet
Cristina Valdes


2007 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Nancy Bondurant
Greg Campbell
Anna Homler
Wayne Horvitz
Cynthia Hughen
Tendai Maraire a.k.a. MC Boy Wonder
Jen Mills
Michael Owcharuk
Christopher Roberts
Tim Root
Tom Varner
Marie Watt


2006 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Tom Baker
Winston Choi & Duo Diorama
Lori Goldston
Erik Neumann & Grand Hallway
Sean Osborn
Jim Page
Matthew Weiner & Del Rey
Ziying Wu



2006 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Jason Anderson
Monique Buzzarte
Julie Cascioppo
Ambrose Freeman-Toole
Karin Kajita
Michael Katell
Shulamit Kleinerman
Margi Pos
Nick Risinger & Persistence of Vision Films
Gary Tsujimoto & One World Taiko
Christa Wells
Kendra Wight & Tiny Manhood



2005 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Lesli Dalaba
Chenoa Egawa
Annie Lewandowski & Cristin Miller (Emma Zunz) (JSP Feature)
KT Niehoff & Adam McCollum
Victor Noriega
Amy Rubin
Tom Swafford
Gregory Williamson



2005 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM


Pamela Costes & TUNOG PiL-AM
Carol DePelecyn
Sandy Diamond and Quasimodo & the Bellringers
Marc Fendel & Swampdweller
Sheila Fox & the Kosher Red Hots
Christian French and Mark Johnson
Andrew Galluccio & The Old Fashioned Way
Nathan Levine
Elspeth Macdonald & Charanga Yerbabuena
Sierra Nelson & The Typing Explosion
Eric Rynes
Akemi Uchida



2004 ARTIST SUPPORT PROGRAM


Arni Adler
Franchesska Berry-Guisse/
Som La Bi Joli Dance & Drum
Adam Diller
Geoff Harper
Johanna Kunin
Patricia O'Brien
Nancy Rawles (JSP Feature)
I Wayan Sinti


2004 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Tom Baker
Munir Beken
Gust Burns
Jesse Canterbury & William O. Smith
Caterina De Re
Thomasa Eckert and the Bird Tribe Orchestra
David Jones
Jean Lenihan
Doug Nufer
Joe Randazzo
David Scully
John Seman & Monktail Creative Music Concern
Greg Sinibaldi & Frieze of Life



2003 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Aono Jikken Ensemble
Phyllis Fletcher
Brian Goedde
Perri Lynch
Robert Rees
Cynthia Rose
Curtis Taylor
3 Dollar Bill Cinema


2003 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Ellie Belew
Martin Bucher
Etienne Cakpo-Gbokou
Amy Caron
Elizabeth Falconer
Jeff Gardner
Michael Leavitt
Bill Moyer
Mark Polishook
Ellen Sollod
Alie Wiegersma Smaalders



2002 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Mykol Colton
Gus Denhard
Tamara Friedman
Ben Larson
Sandra Layman
Nathan Ramos
Andrew Schloss
Susan Starbuck


2002 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Tom Baker
Kent Chadwick
Webster Crowell
Folasayo Dele-Ogunrinde
Lori Goldston
Jessica Lurie
John Morovich
Hannah Palin
Ed Petry
David Wright


2001 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Obo Addy
Greg Filastine
Greg Loughridge
Cynthia Mullis
Player King
Circus Contraption
Maureen Whiting
Richard Gibbons


2001 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Ron Averill
Nate Brown
Dawn Clement
Pamela Moore Dionne
Billy Jarcho
Foundation Ki
Brian Lawlor
Sasa Mlakar
Jeffrey Moidel
Olga Sanchez
William Smith
TANEKO
Jon Tulchin
Rik Wright



2000 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Charlie Burks
Marcos Carmona
Gordana Crnkovic
Thomasa Eckert
Christos Govetas
Ela Lamblin
KT Niehoff
Koo Nimo


2000 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Tom Baker
Steve Ball
Dan Blunck
Jose Carrillo
Rob Clay
Bob Edgerton
Elizabeth Falconer
Carolyn Graye
Fred Hoadley
Ray Holman
Laura Kaminsky/Musicians Accord
Dave Knott
Elspeth MacDonald
Robert Millis
Doug Nufer
Carrie O'Donoghue
Amy Rubin
David Scully
Crispin Spaeth



1999 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Christian Asplund
Sonia Gomez
Kyle Hanson
Stuart Keeler
James Knapp
Michael Shannon
Christian Swenson
Paul Taub and the Seattle Chamber Players


1999 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Matthew Bennett
Jill Cohen
Simon Cram
Robin Dicker
Knox Gardner
Geoff Garza
Kevin Goldsmith
Chris Jeffries
Cheryl Kalinowski
James Knodle
Stokley Towles
Reade Whitwell
Mark Wilson


1998 ARTIST SUPPORT PROGRAM

William Satake Blauvelt
Elizabeth Falconer
Joann Farias
Barrett Golding
Amii Legendre & Sandy Cioffi
Mark Lilly
William O. Smith
The Young Composers Collective


1998 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

33 Fainting Spells
Eze Anamelechi
The Benevolent Order for Music of the Baroque
Rick Garcia
Bern Herbolsheimer
Harmonius Mundi
Dave Hollinden
Kevin Joyce
Alex Keller
Tucker Martine
Adam McCollom
The Motherland Ensemble
KT Niehoff
Matthew Sperry
Printer's Devil Theatre
Y York



1997 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Byron Au Yong
David Brugman
Jeffrey Mandel
Heather Dew Oaksen
Jane Ping
Dmae Roberts
Bert Wilson


1997 ARTIST ASSISTANCE PROGRAM

Aegean View
Christian Asplund
Amir Beso
Jay Clayton
Paul de Barros
Jeff Greinke
Steve Griggs
Bill Horist
Paul Hoskins
Adam McCollom
Nancy Rawles
Cathy Spagnoli
John Zoltek



1996 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Donald Fels
Fear No Music
Vela Luka & Ruze Dalmatinke Orchestra
Gregg Loughridge
Joseph Zajonc & Janet Wallace
Ela Lamblin
David Russo
Seattle Kokon Taiko
Jovino Santos Neto



1995 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Lynette Westendorf
Patricia Van Kirk
Paul Taub
Kofi Anang
Michael Bisio
Jim Ragland & Nikki Appino
Brent Arnold
Bun-Ching Lam
10th Seattle Improvised Music Festival
Lori Goldston & Stacey Levine
Andy Frankel



1994 ARTIST SUPPORT PROGRAM

Craig Flory
Grey Eagle
Jay Hamilton
Gordon Hempton
Eyvind Kang
Helen Lessick
Kevin O'Conner
Sheree Seretse
Cathie Whitesides & Hank Bradley
UMO Ensemble




Steve Peters, 2014 ASP

 


Jennifer Jasper, 2013 ASP

 

Recess Monkey
ChoroLoco, 2012 ASP

 

City Meditation Crew
City Meditation Crew (2011 ASP) and Jack Straw Engineer Tom Stiles
(Photo courtesy Anne Beffel and John Maynard)

 


Jason Parker, 2010 ASP


Phillip Arnautoff, 2009 ASP







Michael Owcharuk, 2007 ASP.





Ziying Wu, 2006 ASP.





Alex Turtle and Chenoa Egawa, 2005 ASP, performing at the Meet the Artist Night, Spring 2006





Bird Tribe Orchestra, 2004 ASP





Scene from Phantom Limb, directed by Curtis Taylor, 2003 ASP .


HOME CALENDAR PROGRAMS EDUCATION RECORDING STORE SUPPORT


Copyright 2014 Jack Straw Cultural Center~ All rights reserved